Młynówka Sułowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młynówka Sułowska
Ilustracja
Odcinek na zachód od Sułowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 16,2[1] km
Źródło
Miejsce Sułów
Współrzędne

51°29′28″N 17°10′43″E/51,491111 17,178611

Ujście
Recypient Barycz
Miejsce

Ruda Żmigrodzka

Współrzędne

51°30′46″N 16°58′40″E/51,512778 16,977778

Położenie na mapie powiatu trzebnickiego
Mapa konturowa powiatu trzebnickiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Młynówka Sułowska (także: Młynówka Sułowsko-Radziądzka) – uregulowany ciek zlokalizowany w województwie dolnośląskim, na terenie gmin Milicz i Żmigród. Odpowiada za regulację poziomu wód w części Stawów Milickich, gdzie odbywa się intensywna gospodarka rybacka.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Oddziela się od Baryczy na południowy wschód od Sułowa. Opływa Sułów od południa, po czym dociera do kompleksu Ruda Sułowska Stawów Milickich. Na tym odcinku nosi też nazwę Kanał Bachorzec. Przepływa przez Rudę Sułowską i obok stawu Niezgoda osiąga Niezgodę. Następnie przepływa przez rezerwat przyrody Olszyny Niezgodzkie i jako Kanał Ługa wpływa ponownie do Baryczy na zachód od Rudy Żmigrodzkiej[1]. Na północ od przysiółka Hucisko oddziela się Kanał Kokotek[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W wodach cieku wykryto następujące małże: szczeżuję pospolitą, skójkę malarską i skójkę zaostrzoną[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W odległości około 500 m od jazu Sułów znajduje się grupa ośrodków wypoczynkowych, położonych na wyspie pomiędzy Baryczą a Młynówką Sułowską (południowa część Sułowa). Istnieje tu około stu domków letniskowych z towarzyszącą infrastrukturą usługową. Ciek jest także mało uczęszczanym szlakiem kajakowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]